INFO: 604 621 489

Zadaj pytanie:

Jeśli macie pytanie dotyczące naszej oferty lub naszej działaności
- prosimy o kontakt:

Zapoznałem się z polityką prywatności i cookies czytaj więcej >>

Wentis - Wentylacje


 

Skutki złej wentylacji

 

Widoczne skutki złej wentylacji to:

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami
  • zaparowane szyby w oknach
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach
  • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
  • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

  • złe samopoczucie-bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie
  • niszczenie konstrukcji budynku-wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcja

 

Konsekwencją złej wentylacji i oddychania zanieczyszczonym powietrzem może być astma lub inne choroby dróg oddechowych, a nawet nowotwory.

Niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi może doprowadzić do wydzielania się tlenku węgla. Zatrucie tlenkiem węgla może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, może być śmiertelne. 

 

Syndrom chorego budynku

O syndromie chorych budynków (sick building syndrome) mówimy, gdy użytkownicy uskarżają się na dolegliwości zdrowotne występujące w wyniku przebywania w budynku. Dolegliwości te są tym silniejsze im dłużej się przebywa w pomieszczeniach, a przy tym trudno konkretnie określić co właściwie jest ich przyczyną. Pewne jest natomiast, że większość z nich mija po opuszczeniu budynku.

Występowanie objawów syndromu chorych budynków wiąże się ze złą jakością powietrza wewnętrznego. Powoduje ona nie tylko dyskomfort wywołany niewłaściwymi parametrami fizycznymi powietrza. Jakość powietrza psują także zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne.

Ograniczanie strumienia powietrza wentylacyjnego oraz niewłaściwa eksploatacja przewodów składają się na przyczyny syndromu chorych budynków.

Symptomy

Użytkownicy budynków narzekają na:
bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie i łuszczenie skóry, zawroty głowy i mdłości, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy.

Objawy syndromu chorych budynków może więc także wpływać na wydajność pracy, a nawet powodować absencję.

Przyczyny
 

  • Zanieczyszczenia chemiczne wewnętrzne - emitowane przez materiały budowlane, wyposażenie, urządzenia biurowe (szczególnie duże zanieczyszczenie powodują drukarki laserowe, ksero kopiarki), środki czyszczące. Są to główne źródła zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego. Doświadczenia pokazały, że u niektórych osób nawet niewielkie stężenia wywołują chroniczne dolegliwości.
     
  • Zanieczyszczenia chemiczne zewnętrzne - przedostają się wraz z powietrzem zewnętrznym. Są to spaliny, odpowietrzenie kanalizacji, odpowietrzenie kanałów wentylacyjnych łazienek, toalet i kuchni, dymy z sąsiednich kominów. Mogą się one dostawać do budynku przez okna lub, gdy czerpnie powietrza zostały niewłaściwie rozmieszczone.
     
  • Zanieczyszczenia biologiczne - pyłki roślin, bakterie wirusy i pleśnie. Te zanieczyszczenia mogą się rozwijać w stojącej wodzie, a więc na przykład w nawilżaczach i wszędzie tam, gdzie woda może się gromadzić.
     
  • Niewłaściwa wentylacja - dążenie do ograniczenia energii spowodowało znaczne uszczelnienie nowych budynków, a więc zmniejszenie dopływu świeżego powietrza. Źle zaprojektowana lub niewłaściwie użytkowana wentylacja może się okazać niewystarczająca.

 

Rozwiązania
 

  • Zwiększyć wydajność wentylacji oraz skuteczność dystrybucji powietrza w pomieszczeniach.
     
  • Z reguły zmniejsza to w prosty sposób stężenie zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania spełnią oczekiwania tylko wtedy, gdy są zaprojektowane pod kątem rzeczywistych wymogów. Nie należy zapominać o ich właściwej eksploatacji i konserwacji, co zapewni utrzymywanie warunków przewidzianych w projekcie.
     
  • Jeżeli w pomieszczeniach są silne źródła zanieczyszczeń np. stanowisko drukarek lub ksero kopiarek, konieczne może się okazać zapewnienie miejscowego sposobu usuwania zanieczyszczonego powietrza.
     
  • Usuwanie źródeł i przyczyn zanieczyszczeń - to najskuteczniejsza metoda. Między innymi czyszczenie miejsc, w których może zbierać się kurz i wilgoć, w szczególności elementów systemu wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego.

 

Informacje podane  za:  

 

Więcej informacji tutaj:  

Wentylacja w budownictwie >

Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne >

Wentylacja naturalna >

Wentylacja mechaniczna >

Urządzeniai elementy instalacji >


Zobacz naszą ofertę »

Zadaj pytanie:

Jeśli macie pytanie dotyczące naszej oferty lub naszej działaności
- prosimy o kontakt:

Zapoznałem się z polityką prywatności i cookies czytaj więcej >>